SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska awansowała w Światowym Indeksie Wolności Prasy. "Poprzedni rząd chciał osłabić niezależne media"

Polska znalazła się na 47. miejscu w opublikowanym w piątek Światowym Indeksie Wolności Prasy 2024 (World Press Freedom Index) przygotowanym przez Reporterów Bez Granic. Awansowała o 10 pozycji w porównaniu z ubiegłym rokiem, choć nadal sytuacja w naszym kraju jest określana jest jaka problematyczna. 

fot. Pixabayfot. Pixabay

W opracowaniu zwrócono uwagę, że choć Polska ma zróżnicowany krajobraz medialny, to jednak świadomość społeczna na temat wolności prasy pozostaje niska. Zauważono, że w trakcie 8 lat rządów PiS publiczne media stały się narzędziem propagandy, a media prywatne były poddane różnym formom nacisku. "Zwycięstwo opozycji pod koniec 2023 r. stwarza szansę na poprawę prawa do informacji" - stwierdzono w raporcie.

Jak oceniono, obecnie przycichły ataki na prywatne media, zarówno te słowne, jak i w formie pozwów mających uciszyć dziennikarzy (SLAPP). Dodano, że publiczne media są przedmiotem walki między nowym rządem, "wprowadzającym kruchą reformę", a instytucjami kontrolowanymi przez poprzednią partię rządzącą, które chcą zablokować zmiany.

W opracowaniu podkreślono, że poprzedni rząd chciał osłabić niezależne media, m.in. próbując wprowadzić podatek od przychodów z reklam i kierując reklamy spółek państwowych głównie do mediów prorządowych, bez jakiejkolwiek transparentności. Stwierdzono też, że rząd PiS wprowadzał przepisy ograniczające wolność prasy pod pretekstem zwalczania wpływów rosyjskich. Przypomniano, że od września 2021 r. do końca 2022 r. dziennikarze nie mogli swobodnie przemieszczać się i pracować wzdłuż granicy z Białorusią.

Zauważono też, że coraz większa polaryzacja społeczeństwa wpłynęła w ostatnich latach na zwiększenie się liczby ataków na dziennikarzy.

W tegorocznym raporcie Reporterzy bez granic podkreślili, że największym zagrożeniem dla wolności prasy na świecie są władze polityczne, które powinny tę wolność gwarantować.

Norwegia, Dania i Szwecja ma czele rankingu wolności prasy

Najlepiej wolność prasy ma się w Unii Europejskiej. Trzy pierwsze miejsca w rankingu zajęły Norwegia, Dania i Szwecja. Najgorzej spośród unijnych krajów wypadły Węgry (67. miejsce), Malta (73.) i Grecja (88.), gdzie - jak oceniono - wolność prasy jest wystawiona na próbę przez partie rządzące. Dodano, że Włochy Giorgii Meloni spadły w rankingu o trzy miejsca (46.).

Polska, mimo awansu na 47. pozycję, nadal jest w grupie krajów "problematycznych".

Ranking porównuje poziom wolności, jaką cieszą się dziennikarze i media, w 180 krajach. Jest publikowany co roku przez Reporterów bez Granic

Dołącz do dyskusji: Polska awansowała w Światowym Indeksie Wolności Prasy. "Poprzedni rząd chciał osłabić niezależne media"

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
GW
Karki wchodzą o BBC, a BBC podaje, że wolność słowa w Polsce rośnie. Czysty Orwel.
odpowiedź
User
bison616
I to jest beka. Bo sie nic nie zmieniło prawnie. Tylko swoi "dziennikarze" z GW, Onetów czy TVN juz nie sr*ja na rządy swoich kumpli i wypełniaja już prawilnie te ankiety. Papierowa wolność nienawistych liberałów
odpowiedź
User
Alf
Wzrosła wolność prasy, bo spadła oglądalność reżimowego TVP. Skoro TVP i PR zawsze należą do rządu, a spadła im liczba odbiorców, ludzie są teraz mniej narażeni na manpulacje ze strony władzy.
odpowiedź